Via Lattea, Sestriere

Na pomezí Itálie a Francie

Lyžařská oblast s názvem Sestriere / Via Lattea je k nalezení v italských Alpách. Leží v nejzápadnější části severní Itálie a zasahuje i na území Francie. Přímo z obce Sestriere je to na hranice s Francií asi 12 kilometrů. Největším městem v blízkém okolí je Turín. Toto italské velkoměsto leží asi 80 kilometrů východně od Sestriere. V současnosti jedna z největších lyžařských oblastí v celé Itálii vnikla spojením vícero lyžařských areálu. Mezi nimi je v současnosti možné přejíždět na lyžích. Via Lattea dnešních dnů tvoří původně samostatné lyžařské areály Sestriere, Pragelato, Claviere, Sansicario, Cesana, Sauze d´Oulx a francouzské Montgenevre. Název Via Lattea lze do češtiny přeložit jako Mléčná dráha.

Alpská špička

Via Lattea jednoznačně patří k alpské špičce. O kvalitách zdejších svahů svědčí i četné akce evropského a světového významu. V roce 2006 se na zdejších sjezdovkách kupříkladu jely závody v rámci 20. Zimních olympijských her v Turíně. Roku 1997 se zde zase konalo Mistrovství světa v alpském lyžování. A zdejší svahy pravidelně hostí závody Světového poháru. Je vidět, že do jednotlivých lyžařských areálů, sdružených v oblasti Via Lattea, proudí každým rokem velké investice. Prakticky každou zimní sezónu je tu něco nového, nebo alespoň zmodernizovaného. K největším pýchám poslední doby lyžařské oblasti Via Lattea patří moderní systém umělého zasněžování.

Sjezdové lyžování

Čísla, charakterizující lyžařskou nabídku v oblasti Sestriere a okolí, jsou impozantní. Na ploše více než čtyř stovek kilometrů čtverečních je v nabídce přes 400 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Ty jsou určeny jak úplným začátečníkům, tak i zkušeným jezdcům. Co do profilu převažují svahy střední obtížnosti. Ty jsou na lyžařské mapě Via Lattea označeny červenou barvou. Celkem je v nabídce 120 červených sjezdovek. Ty doplňuje 60 modrých tratí pro začínající lyžaře. 40 černých sjezdovek pak tvoří nabídku pro ty nejlepší sjezdaře. Více než 30% zdejších sjezdových tratí je možné uměle zasněžit. Ve Via Lattea a Sestriere se lyžuje v nadmořské výšce od 1.350 metrů až do 2.820 metrů. Celkem se tu o přepravu stará více než 100 lyžařských lanovek a vleků. Ty dohromady disponují úctyhodnou přepravní kapacitou 120.000 osob za hodinu.

Claviere

Claviere, malebná vesnička, ležící v nadomořské výšce 1.760 metrů, je typickým italským zimním střediskem s poutavým charakterem. Původně malá horská vesnice se v poslední době rozrostla do moderního lyžařského střediska. Zdejší historické centrum je obklopeno moderními ubytovacími kapacitami. V Claviere je k dispozici několik barů, které se postarají o zábavu po lyžování (takzvané aprés ski). Většina zdejších lyžařských tratí je lehká až středně těžká. Proto sjou oblíbené zejména mezi začátečníky a samozřejmě též rodinami s dětmi. Do Claviere často jezdí i samotní Italové.

Montgenevre

Montgenevre je lyžařské středisko, ležící v údolí ještě asi o 100 metrů výše než Claviere. Montgenevre se již nachází na území Francie. Současně je nejzápadnějším lyžaským střediskem ve Via Lattea. Z pohledu lyžování ve Francii jde o jedno z nejmenších a také cenově nejvýhodnějších lyžařských středisek francouzských Alp. Jak už bývá ve Francii zbytkem, i v Montgenevre se mohou lyžaři ubytovat prakticky přímo u sjezdovek a lanovek. Podobně jako Claviere, i Montgenevre je oblíbené zejména mezi rodinami s dětmi a začínajícími lyžaři. Příznivci jízdy na snowboardu se tady mohou vydat do snowparku s názvem Prarial. V něm na ně čekají kupříkladu U-rampa, různé skoky, kickery a další překážky. V Montgenevre je také možné absolvovat takzvaný heliskiing.

Sansicario

Lyžařské středisko Sansicario leží prakticky v srdci lyžařské oblasti Via Lattea. Je obklopeno zalesněnými vrcholky a rozkládá se mezi Sestriere a Sauze d´Oulx. Právě na zdejších svazích se jely některé závody během Zimních olympijských her. Konkrétně se olympijští závodníci řítili dolů po sjezdovce, vedoucí z vrcholu Mount Fraiteve s výškou 2.700 metrů. V celé oblasti Via Lattea patří Sansicario k nejmodernějším střediskům. Nabídka sjezdových tratí je skutečně pestrá. Na své si tady přijdou jak začínající sjezdaři, tak i zkušení lyžaři. V současné době je spíše než samotné Sansicario stále více zmiňován společný areál Sansicario / Cesana.

Cesana

Starobylá vesnička Cesana, ležící v nadmořské výšce 1.350 metrů, tvoří jakési historické centrum lyžařské oblasti Via Lattea. V současnosti je propojena osmimístnou kabinkovou lanovkou s nedalekým lyžařským střediskem Sansicario. Cesta mezi těmito dvěma obcemi trvá jen asi 8 minut. I vesnička Cesana byla dějištěm některých disciplín během Zimních olympijských her v roce 2006. V dnešní době je tato malebná alpská obec vyhledávána zejména rodinami s dětmi. Jde totiž pravděpodobně o nejklidnější lyžařské středisko v rámci celé Via Lattea.

Sestriere

Nejvýše položeným lyžařským střediskem celé oblasti Via Lattea je areál Sestriere / Pragelato. Většina ubytovacích kapacit v Sestriere leží přímo u centra obce. Ta je situována v nadmořské výšce přes 2.000 metrů. V nabídce zdejších sjezdových tratí převažují hlavně technicky náročné sjezdovky. A tak si tady na své přijdou ti nejlepší z lyžařů. Severní orientace zdejších svahů pak zaručuje dostatečnou sněhovou pokrývku v průběhu celé lyžařské sezóny.

Sauze d´Oulx

Kdo by se chtěl na lyžování v Itálii v oblasti Via Lattea bavit nejen na svazích, ale i po skončení lyžování, je v Sauze d´Oulx na správném místě. Tomuto městečku, ležícímu v nadmořské výšce 1.500 metrů, v se někdy přezdívá alpský Benidorm. Po setmění je zde skutečně rušno. Své brány totiž otevírají četné noční kluby, bary a další zábavní podniky. Jde jednoznačně o nejrušnější středisko co do noční zábavy v celé oblasti Via Lattea. Nabídka zdejších sjezdových tratí je středně náročná až lehká.

Snowboarding a běžecké lyžování

I když je Via Lattea a Sestriere orientováno spíše na sjezdaře, ani snowboardisté a adrenalinoví jezdci si tady nemohou na nic stěžovat. K původně jedinému funparku přibyly průběhu posledních několika desetiletí další čtyři. Zimní dovolená v Itálii tu ale bude vyhovovat i třeba běžcům na lyžích. Kvůli běžeckému lyžování je v okolí Sestriere udržováno více než 50 kilometrů běžeckých tratí. V nejvyšších pasážích lyžařského areálu Sestriere / Pragelato si pak na své přijdou milovníci jízdy ve volném terénu.

Další aktivity

Nabídku sjezdového a běžeckého lyžování oblasti Via Lattea doplňují další moderní zimní sporty. K nim patří například již zmiňovaný heliskiing, snowtubing, paragliding a další aktivity. Komu by nestačilo lyžování přes den, může si zajezdit i po setmění. Třeba nám závodní sjezdovce, pojmenované po Gianni Agnellim. Začínající lyžaři a děti se mohou vzdělávat pod vedením zkušených instruktorů. Ti je zábavnou formou zasvětí do tajů alpského lyžování.