Via Lattea, Sestriere

Na pomezí Itálie a Francie

Lyžařská oblast s názvem Sestriere / Via Lattea je k nalezení v italských Alpách. Leží v nejzápadnější části severní Itálie a zasahuje i na území Francie. Přímo z obce Sestriere je to na hranice s Francií jen asi 12 kilometrů. Největším městem v blízkém okolí lyžařského regionu Via Lattea je Turín. Toto italské velkoměsto leží pouhých asi 80 kilometrů východně od Sestriere.

V současnosti jedna z největších oblastí sjezdového lyžování v celé Itálii Via Lattea vznikla spojením vícero lyžařských areálu. Mezi nimi je v současné době možné přejíždět na lyžích. Via Lattea dnešních dnů je tvořena původně samostatnými lyžařskými areály Sestriere, Pragelato, Claviere, Sansicario, Cesana, Sauze d´Oulx a francouzským Montgenevre. Název Via Lattea lze do češtiny přeložit jako Mléčná dráha.

Alpská špička

Dá se říci, že Via Lattea jednoznačně patří k alpské špičce. O kvalitách zdejších svahů svědčí i četné akce evropského a světového významu. V roce 2006 se na zdejších sjezdovkách kupříkladu jely závody v rámci 20. Zimních olympijských her v Turíně. Roku 1997 se v oblasti Via Lattea zase konalo Mistrovství světa v alpském lyžování. A zdejší svahy pravidelně hostí závody Světového poháru. Je vidět, že do jednotlivých lyžařských areálů, sdružených ve Via Lattea, proudí každým rokem velké investice. Prakticky každou zimní sezónu je tu něco nového, nebo alespoň zmodernizovaného. K největším pýchám poslední doby v lyžařské oblasti Via Lattea patří moderní systém umělého zasněžování.

Sjezdové lyžování

Čísla, charakterizující lyžování v samotném Sestriere a okolí, jsou skutečně impozantní. Na ploše více než čtyř stovek kilometrů čtverečních je v nabídce přes 400 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Ty jsou určeny jak úplným začátečníkům, tak i zkušeným jezdcům. Co do profilu převažují svahy střední obtížnosti. Ty jsou na lyžařské mapě Via Lattea označeny červenou barvou. Celkem je v nabídce 120 červených sjezdovek. Tyto středně náročné tratě doplňuje 60 modrých tratí, určených především začínajícím lyžařům. 40 černých sjezdovek pak tvoří nabídku pro ty nejlepší sjezdaře.

Více než 30% všech zdejších sjezdových tratí je možné uměle zasněžit. Ve Via Lattea a Sestriere se lyžuje v nadmořské výšce od 1.350 metrů až do 2.820 metrů. Celkem se tu o přepravu stará více než 100 lyžařských lanovek a vleků. Ty dohromady disponují úctyhodnou přepravní kapacitou 120.000 osob za hodinu. Fronty na lanovkách a lyžařských vlecích jsou tady tak spíše výjimkou.

Claviere

Claviere, malebná vesnička uprostřed Via Lattea, ležící v nadmořské výšce 1.760 metrů, je typickým italským zimním střediskem s poutavým charakterem. Původně malá horská vesnice se v poslední době rozrostla do moderního lyžařského střediska. Zdejší historické centrum je obklopeno moderními ubytovacími kapacitami. V Claviere je k dispozici několik barů, které se postarají o zábavu po lyžování (takzvané aprés ski). Většina zdejších lyžařských tratí je lehká až středně těžká. Proto jsou oblíbené zejména mezi začátečníky a samozřejmě též rodinami s dětmi. Sám za sebe hovoří i fakt, že do Claviere často jezdí i samotní Italové.

Montgenevre

Montgenevre je další lyžařské středisko ve Via Lattea, ležící v údolí ještě asi o 100 metrů výše než Claviere. Montgenevre se již nachází na území Francie. Současně je nejzápadnějším lyžařským střediskem v celé oblasti Via Lattea. Z pohledu lyžování ve Francii jde o jedno z nejmenších a také cenově nejvýhodnějších lyžařských středisek francouzských Alp. Jak už bývá ve Francii zbytkem, i v Montgenevre se mohou lyžaři ubytovat prakticky přímo u sjezdovek a lanovek. Podobně jako Claviere, i Montgenevre je oblíbené zejména mezi rodinami s dětmi a začínajícími lyžaři. Příznivci jízdy na snowboardu se tady mohou vydat do snowparku s názvem Prarial. V něm na ně čekají kupříkladu U-rampa, různé skoky, kickery a další překážky. V Montgenevre je také možné absolvovat takzvaný heliskiing.

Sansicario

Lyžařské středisko Sansicario leží prakticky v srdci lyžařské oblasti Via Lattea. Je obklopeno zalesněnými vrcholky a rozkládá se mezi Sestriere a Sauze d´Oulx. Právě na zdejších svazích se jely některé závody během Zimních olympijských her. Konkrétně se olympijští závodníci řítili dolů po sjezdovce, vedoucí z vrcholu Mount Fraiteve s výškou 2.700 metrů. V celé Via Lattea patří Sansicario k nejmodernějším střediskům. Nabídka lyžování a sjezdových tratí je skutečně pestrá. Na své si tu přijdou jak začínající sjezdaři, tak i zkušení lyžaři. V současné době je však spíše než samotné Sansicario v souvislosti s lyžováním stále více zmiňován společný areál Sansicario / Cesana.

Cesana

Starobylá vesnička Cesana, ležící v nadmořské výšce 1.350 metrů, tvoří jakési historické centrum lyžařské oblasti Via Lattea. V současnosti je propojena osmimístnou kabinkovou lanovkou s nedalekým lyžařským střediskem Sansicario. Cesta mezi těmito dvěma obcemi trvá jen asi 8 minut. I vesnička Cesana byla dějištěm některých disciplín během Zimních olympijských her v roce 2006. V dnešní době je tato malebná alpská obec vyhledávána k nenáročnému lyžování zejména rodinami s dětmi. Jde totiž pravděpodobně o nejklidnější lyžařské středisko v rámci celé Via Lattea.

Sestriere

Nejvýše položeným lyžařským střediskem celé Via Lattea je areál Sestriere / Pragelato. Většina ubytovacích kapacit v Sestriere leží přímo u centra obce. Ta je situována v nadmořské výšce přes 2.000 metrů. V nabídce zdejších sjezdových tratí převažují hlavně technicky náročné sjezdovky. A tak si tady na své přijdou ti nejlepší z lyžařů. Severní orientace zdejších svahů pak zaručuje dostatečnou sněhovou pokrývku v průběhu celé lyžařské sezóny.

Sauze d´Oulx

Kdo by se chtěl na lyžování v Itálii v oblasti Via Lattea bavit nejen na svazích, ale i po skončení lyžování, je v Sauze d´Oulx na správném místě. Tomuto městečku, ležícímu v nadmořské výšce 1.500 metrů, se někdy přezdívá alpský Benidorm. Po setmění je zde skutečně rušno. Své brány totiž otevírají četné noční kluby, bary a další zábavní podniky. Jde jednoznačně o nejrušnější středisko co do noční zábavy v celé oblasti Via Lattea. Nabídka zdejších sjezdových tratí je středně náročná až lehká.

Snowboarding a běžecké lyžování

I když je Via Lattea a Sestriere orientováno spíše na sjezdaře, ani snowboardisté a adrenalinoví jezdci si tady nemohou na nic stěžovat. K původně jedinému funparku přibyly průběhu posledních několika desetiletí další čtyři. Zimní dovolená v Itálii tu ale bude vyhovovat i třeba běžcům na lyžích. Kvůli běžeckému lyžování je v okolí Sestriere udržováno více než 50 kilometrů běžeckých tratí. V nejvyšších pasážích lyžařského areálu Sestriere / Pragelato si pak na své přijdou milovníci jízdy ve volném terénu.

Další aktivity

Nabídku sjezdového a běžeckého lyžování oblasti Via Lattea doplňují další moderní zimní sporty. K nim patří například již zmiňovaný heliskiing, snowtubing, paragliding a další aktivity. Komu by nestačilo lyžování přes den, může si zajezdit i po setmění. Třeba nám závodní sjezdovce, pojmenované po Gianni Agnellim. Začínající lyžaři a děti se mohou vzdělávat pod vedením zkušených instruktorů. Ti je zábavnou formou zasvětí do tajů alpského lyžování.