Valle Isarco / Eisacktal

Sever Itálie

Severní Itálie nabízí příznivcům lyžování několik desítek lyžařských oblastí, kde si budou moci užívat svého oblíbeného sportu. Nachází se mezi nimi známé skiareály, které každou zimní sezónu přivítají deset tisíc návštěvníků z celé Evropy. Stejně tak je tu ale možné najít klidné oblasti, v nichž se lyžaři setkají s frontami na lanovky i uprostřed hlavní lyžařské sezóny jen zcela výjimečně. Právě k takovým oblastem patří italské údolí Valle Isarco. To je situované přímo uprostřed Santalských Alp. V němčině se tato oblast nazývá Sarntal. Zdejším administrativním centrem je město Brixen.

Blízko k ČR

Oblast Valle Isarco leží v nejsevernější části Itálie, jen asi 50 kilometrů od Brennerského průsmyku. Ten tvoří nejbližší hraniční přechod mezi Rakouskem a samotnou Itálií. Z České republiky je do Sarntalu asi 600 kilometrů. Příznivci sjezdového lyžování z Čech volí nejčastěji cestu přes německý Mnichov. Z Mnichova pokračuje cesta do tyrolské metropole Innsbrucku. Následně se pokračuje směrem na jih, přes již zmiňovaný Brennerský průsmyk, až do údolí Eisacktal Brixenu. Ten leží na dálnici, spojující Brenner s italským městem Bolzano.

90 kilometrů sjezdovek

I když Valle Isarco a jeho několik lyžařských areálů nepatří zrovna k největším v celé Itálii, nudit se tady nebudou ani zkušení sjezdaři. Celkem je v nabídce téměř 90 kilometrů sjezdových tratí. Napříč celým Eisacktalem převažují červené, technický středně náročné sjezdovky. Lyžuje se zde v nadmořských výškách od 800 metrů až do více než dvou a půl kilometru. Vysoká poloha lyžařských areálu v oblasti Valle Isarco je zárukou, že tady budou sjezdaři jezdit na dostatečné sněhové pokrývce v průběhu celé zimní sezóny.

Sportovně laděné tratě

Z celkového počtu více než pěti desítek sjezdovek v oblasti Eisacktal je více než polovina značená červenou barvou. Zbytek nabídky tvoří modré sjezdové tratě, na kterých se bude líbit hlavně začátečníkům a zatím nezkušeným lyžařům. Samozřejmě nechybí ani tratě černé, na kterých si užiji ti nejlepší sjezdaři. Většina sjezdových tratí u Brixenu je vedena nad hranicí lesa a jsou tady dostatečně prostorné. To je dobrou zprávou pro hlavně příznivce carvingového stylu lyžování.

3 skiareály

Oblast valentis Elko by se dala rozdělit na tři hlavní lyžařské areály.

Plose

Ten největší v oblasti Eisacktal se nachází na svazích hory Plose a jeho nástupním místem je vesnička St. Andrea. Ta leží necelý kilometr od centra Brixenu. Kombinací kabinových a sedačkových lanovek tady lyžaři dostanou až do nadmořské výšky 2.465 metrů. Odtud se pak mohou spouštět několika směry. Buď zpět k St. Andrea, nebo směrem k obci Funes. Na Plose mohou mimo jiné ti nejzkušenější jestli vyzkoušet jednu z nejtěžších sjezdovek v Itálii s názvem Trametsch. Tato trať dosahuje délky 9 kilometrů a prakticky po celé své délce je značena černou barvou. Horní úsek je veden nad hranicí lesa, aby se pak sjezdovka následně zanořila a do lesního průseku a skončila až na hranici vesničky St. Andrea. Protože je trať situována směrem na západ, je z ní po celé její délce dobře vidět městečko Brixen.

Meransen / Gitschberg

Další lyžařský areál leží asi o 10 kilometrů severněji a tratě jsou situovány nad vesničkou Meransen. Italsky se nazývá Maranza a leží v nadmořské výšce 1.400 metrů. Z Mühlbachu od velkého záchytného parkoviště u říčky Rienza je možné se do Meransenu dostat kabinovou lanovkou. Z Meransenu pak následně pokračují další lanovky až na horu Gitschberg. Ta dosahuje nadmořské výšky 2.512 metrů a i tady si mohou zdatní sjezdaři vyzkoušet dlouhý červený sjezd. Ten vede z vrcholu Gitschberg až k okraji Meransenu. Během jízdy tady lyžaři překonají celkově převýšení více než jednoho kilometru. A podobně jako Trametsch, i tato sjezdovka je ve svých horních pasážích vedena nad hranicí lesa. Poslední třetina opět vede, jak už tady bývá téměř pravidlem, skrze lesní průsek. Přímo v Meransen jsou pak k dispozici lyžařské vleky, které kopírují modře značené cvičné svahy. Právě tady je ideální místo pro výuku lyžování těch nejmenších a začínajících lyžařů.

Vals

Třetí a poslední velký lyžařský areál v blízkosti města Brixen se nachází po obou stranách údolí u obce Vals. Zdejší hlavní vrchol Jochtal dosahuje výšky 2.100 metrů nad mořskou hladinu. A i když se nejedná o nijak velký lyžařský areál, nabídka sjezdových tratí je tu dostatečně pestrá. Po černé sjezdovce je možné sjet z vrcholu až do samotného Valsu, nad hranicí lesa pak vedou povětšinou červené sjezdovky, doplňované několika málo modrými.

Brixen

I když je oblast Valle Isarco během zimy orientována zejména na lyžování, za návštěvu určitě stojí i zdejší administrativní centrum Brixen. To leží v nadmořské výšce 550 metrů na březích řeky Eisack (italsky Isarco). Jde o historické město, v jehož centru mohou návštěvníci obdivovat kupříkladu biskupský palác. Kdo ale historii příliš neholduje, i tak bude mít důvod Brixen navštívit. A to z důvodu, že je zde k dispozici krytý bazén. Ten je ideálním místem k relaxaci a odpočinku po náročném dni, stráveném na svazích údolí Eisacktal.