Valle Isarco / Eisacktal

Sever Itálie

Severní Itálie nabízí příznivcům lyžování několik desítek lyžařských oblastí, kde si budou moci užívat svého oblíbeného sportu. Nachází se mezi nimi známé skiareály, které každou zimní sezónu přivítají kvůli lyžování desetitisíce návštěvníků z celé Evropy. Stejně tak je tu ale možné najít klidné lyžařské oblasti. V takových se lyžaři setkají s frontami na lanovky i uprostřed hlavní lyžařské sezóny jen zcela výjimečně. Právě k takovým oblastem patří italské údolí Valle Isarco. Údolí Valle Isarco je situováno přímo uprostřed Sanrtalských Alp. V němčině se oblast Valle Isarco nazývá Eisacktal. Zdejším administrativním centrem je město Brixen.

Blízko k ČR

Region Valle Isarco / Eisacktal leží v nejsevernější části Itálie. Je to odsud jen asi 50 kilometrů k Brennerskému průsmyku. Brenner tvoří nejbližší hraniční přechod mezi Rakouskem a samotnou Itálií. Z České republiky je do údolí Eisacktal asi 600 kilometrů. Příznivci sjezdového lyžování z Čech volí nejčastěji cestu do Valle Isarco přes německý Mnichov. Z Mnichova pokračuje cesta do tyrolské metropole Innsbrucku. Následně se cestuje dále směrem na jih, přes již zmiňovaný Brennerský průsmyk, až do údolí Eisacktal a Brixenu. Ten leží na dálnici, spojující Brenner s italským městem Bolzano.

90 kilometrů sjezdovek

I když Valle Isarco / Eisacktal a jeho několik lyžařských areálů nepatří zrovna k největším v Itálii, nudit se tady nebudou při lyžování ani zkušení sjezdaři. Celkem je v nabídce téměř 90 kilometrů sjezdových tratí. Napříč celým údolím Eisacktal převažují červené, technický středně náročné sjezdovky. Ve Valle Isarco se lyžuje v nadmořských výškách od 800 metrů až do více než dvou a půl kilometru. Vysoká poloha lyžařských areálu je zárukou, že tady budou sjezdaři jezdit na dostatečné sněhové pokrývce v průběhu celé zimní sezóny.

Sportovně laděné tratě

Z celkového počtu více než pěti desítek sjezdovek v oblasti Eisacktal je více než polovina značená červenou barvou. Zbytek nabídky regionu Valle Isarco tvoří modré sjezdové tratě. Na nich se bude lyžování líbit hlavně začátečníkům. A též zatím ne příliš zkušeným lyžařům. Samozřejmě nechybí ani tratě černé. Na technicky náročných sjezdovkách si prvotřídní lyžování užijí ti nejlepší sjezdaři. Většina sjezdových tratí u Brixenu je vedena nad hranicí lesa. Jsou tedy dostatečně prostorné na každý styl jízdy. To je dobrou zprávou pro hlavně příznivce carvingového lyžování.

3 skiareály

Oblast Valle Isarco – Eisacktal se dá rozdělit na tři hlavní lyžařské areály.

Plose

Ten největší skiareál v oblasti Valle Isarco – Eisacktal se nachází na svazích hory Plose. Nástupním místem na lyžování na Plose je vesnička St. Andrea. Ta leží necelý kilometr od centra Brixenu. Kombinací kabinových a sedačkových lanovek se tady lyžaři dostanou až do nadmořské výšky 2.465 metrů. Odtud se následně mohou spouštět dolů do údolí několika směry.

Vydat se dá buď zpět k St. Andrea, nebo směrem k obci Funes. Na Plose si mohou (mimo jiné) ti nejzkušenější jezdci vyzkoušet v oblasti Eisacktal jednu z nejtěžších sjezdovek nejen ve Valle Isarco, ale v celé Itálii. Trať nese název Trametsch a dosahuje délky 9 kilometrů. Prakticky po celé své délce je značena černou barvou. Horní úsek je veden nad hranicí lesa, aby se pak sjezdovka následně zanořila do lesního průseku. Trať končí až na okraji vesničky St. Andrea. Protože je trať situována směrem na západ, je z ní po celé její délce dobře vidět městečko Brixen.

Meransen / Gitschberg

Další lyžařský areál v oblasti Valle Isarco leží asi o 10 kilometrů severněji. Sjezdové tratě v této části údolí Eisacktal jsou situovány nad vesničkou Meransen. Italsky se nazývá Maranza a leží v nadmořské výšce 1.400 metrů. Z Mühlbachu, od velkého záchytného parkoviště u říčky Rienza, je možné se do Meransenu dostat kabinovou lanovkou. Z Meransenu pak následně pokračují další lanovky až na horu Gitschberg. Ta dosahuje nadmořské výšky 2.512 metrů.

I v této části údolí Eisacktal si mohou zdatní sjezdaři vyzkoušet dlouhý červený sjezd. Ten vede z vrcholu Gitschberg až k okraji Meransenu. Během jízdy tady lyžaři překonají celkově převýšení více než jednoho kilometru. A podobně jako Trametsch, i tato sjezdovka je ve svých horních pasážích vedena nad hranicí lesa. Poslední třetina opět vede, jak už tu bývá téměř pravidlem, skrze lesní průsek. Přímo v Meransen jsou pak k dispozici lyžařské vleky, které kopírují modře značené cvičné svahy. Právě tady je ideální místo ve Valle Isarco k výuce lyžování těch nejmenších a začínajících lyžařů.

Vals

Třetí a poslední velký lyžařský areál v regionu Valle Isarco v blízkosti města Brixen se nachází po obou stranách údolí u obce Vals. Zdejší hlavní vrchol Jochtal dosahuje výšky 2.100 metrů nad mořskou hladinu. A i když se nejedná o nijak rozlehlý lyžařský areál, nabídka sjezdových tratí je tu dostatečně pestrá. Po černé sjezdovce je možné sjet z vrcholu až do samotného Valsu. Nad hranicí lesa pak vedou povětšinou červené sjezdovky, doplňované několika málo modrými.

Brixen

I když je oblast Valle Isarco / Eisacktal během zimy orientována zejména na lyžování, za návštěvu určitě stojí i zdejší administrativní centrum Brixen. To leží v nadmořské výšce 550 metrů na březích řeky Eisack, italsky Isarco. Jde o historické město, v jehož centru mohou návštěvníci obdivovat kupříkladu biskupský palác. Kdo ale historii příliš neholduje, i tak bude mít důvod Brixen navštívit. A to z důvodu, že je zde k dispozici krytý bazén. Ten je ideálním místem k relaxaci a odpočinku po náročném dni, stráveném na svazích údolí Eisacktal.