Monte Bondone

Nedaleko Trenta

Lyžařský areál Monte Bondone je z pohledu lyžařů z České republiky poměrně zvláštní. Leží jen asi 5 kilometrů vzdušnou čarou západně od města Trento. Cesta z České republiky do této části Itálie je rychlá a pohodlná. Na hlavní dálnici A22, která spojuje Bolzano s Veronou, je to odsud vzdušnou čarou pouhých pár kilometrů. Jenže Monte Bondone leží v nadmořské výšce něco přes 1.300 metrů. Brennerská dálnice vede podél řeky Adidže hluboko na dně údolí. A tak se musí návštěvníci oblasti Monte Bondone vyšplhat z Trenta po četných serpentinách o několik stovek metrů výše.

Nevelký skiareál

Jako lyžařský areál je Monte Bondone poměrně malý. Celková délka sjezdových tratí zde jen o málo přesahuje 20 kilometrů. O přepravu se tady stará pouhá necelá desítka lyžařských lanovek a vleků. Díky příhodné poloze tady ale tráví svou zimní dovolenou poměrně dost lyžařů z České republiky. Oblast Monte Bondone si navíc získala značnou oblibu coby destinace, jako stvořená k lyžování rodin s malými dětmi.

Pestrost a nabídka zdejších sjezdových tratí vyhovuje jak začátečníkům, tak zkušeným sjezdařům. A blízkost takřka všech hotelů, apartmánů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení ke sjezdovkám a lanovkám je takřka zaručena. Navíc ze svahu v Monte Bondone je nádherný výhled na přilehlé i vzdálenější okolí. Není bez zajímavosti, že je odtud dobře vidět asi 20 kilometrů vzdálené jezero Lago di Garda.

Palon

Sjezdovky lyžařského areálu Monte Bondone se vesměs vinnou z vrcholu Palon. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.090 metrů. Rozhodně o něm nelze prohlásit, že by byl nějakým druhořadým lyžařským areálem. Všechny sjezdové tratě vyjíždějí z vrcholu Palon víceméně směrem na sever. Zdejší sjezdovky jsou na lyžařské mapě Monte Bondone značeny červenou barvou. Jedná se tudíž o tratě, které budou k lyžování vyhovovat asi největšímu množství lyžařů. Sjezdovky Monte Bondone jsou dostatečně prostorné. V horních pasážích lyžařského areálu na Palonu je dokonce možno lyžovat ve volném terénu.

Malga Mezavia

Nejdelší místní sedačková lanovka spojuje osadu Malga Mezavia s postranním vrcholem s názvem Fortino. Údolní stanice této lanovky u vesničky Malga Mezavia se nachází v nadmořské výšce 1.180 metrů. Naopak její vrcholová stanice byla postavena ve výšce pouze o pár metrů menší než 2 kilometry nad hladinou moře. Lyžaři tak během cesty vzhůru na Fortino překonají převýšení více než 800 metrů. Zpět do Malgy je možné se na lyžích dostat po široké sjezdové trati, klesající směrem na severozápad. Sjezdovka je označena písmenem D. Tato trať je současně nejdelší sjezdovkou v celé oblasti Monte Bondone.

Lyžařská centra

Severní část lyžařského areálu Monte Bondone se rozprostírá v blízkosti třech hlavních lyžařských center. Těmi jsou Vaneze, nacházející se v nadmořské výšce 1.300 metrů, Norge, které leží o 120 metrů výše, a konečně zdejší nejznámější centrum Vason. Hotelová vesnička Vason se rozkládá v nadmořské výšce nad 1.600 metry. Lyžaři se odsud mohou nechat vyvézt na lyžování buď na již zmíněný Palon, nebo na postranní vrcholek Montesel.

Vzájemná propojenost

Přejíždět mezi těmito třemi lyžařskými středisky se dá na lyžích. A tak turisté, kteří jsou ubytování třeba ve Vaneze, se mohou za použití několika lanovek dostat až na samotný vrchol Palonu. Po skončení lyžování se dá následně sjet na lyžích zpět prakticky až k jednotlivým hotelům. Mimochodem právě blízkost ubytování k lanovkám a sjezdovkám v celém Monte Bondone je jedním z hlavních důvodů, proč si tento (na italské poměry) malý skiareál udržuje svou stálou klientelu. A proč i přes svou nikterak ohromující velikost patří k oblíbeným místům k lyžování i mezi českými sjezdaři.

Snowpark

Jak už bývá v lyžařských areálech nejen italských, ale třeba i rakouských nebo švýcarských Alpách zvykem, i Monte Bondone nabízí více než jen upravené sjezdovky pro klasické sjezdové lyžování. V blízkosti střediska Norge, přímo pod čtyřsedačkovou lanovkou, mají zájemci k dispozici funpark. V této části lyžařského areálu se bude určitě líbit jezdcům na snowboardu a milovníkům adrenalinu na lyžích.

Lyžaři z Trenta

Jak již bylo řečeno dříve, lyžařský areál Monte Bondone se nachází v těsné blízkosti města Trento. Proto je třeba počítat se skutečností, že během víkendu sem jezdí na lyžování řada obyvatel tohoto italského města. Zato mimo víkendy, během pracovních dnů, zeje skiareál Monte Bondone a jeho sjezdovky skoro prázdnotou. V týdnu si tu příjemné a pohodové lyžování může užít každý. Proto si spousta lyžařů plánuje lyžování v Monte Bondone s ohledem na víkendy. Na zdejších sjezdovkách tráví svůj volný čas ve všední dny, kdy během jízdy na sjezdových tratích moc dalších lyžařů nepotkají.

Běžecké lyžování

I když je sjezdové lyžování hlavním důvodem, proč většina turistů míří v zimě do oblasti Monte Bondone, tento italský region nabízí svým návštěvníkům mnohem více. Pokud budou návštěvníci Monte Bondone například pokračovat po silnici, spojující Vaneze a Vason dále, dojedou až k osadě Viote. Pod vrcholem Cima Verde se bude bezpochyby líbit všem příznivcům běžeckého lyžování. Pro běžkaře je zde udržován běžecký okruh, jenž je od Vasonu vzdálen necelých 5 kilometrů.

Poklidná atmosféra

Ve srovnání s moderními lyžařskými středisky v Itálii, k nimž patří kupříkladu Sestriere, Livigno nebo Alpe di Siusi či Val Gardena, působí Monte Bondone spíše komorním dojmem. Zdejší lyžařská přepravní infrastruktura už něco pamatuje. A ve srovnání s již zmiňovanými továrnami na lyžování může někomu připadat trochu jako chudší příbuzný. Svou funkci ale místní lanovky a vleky bezchybně plní. V Monte Bondone se navíc lyžaři mohou spolehnout, že na sjezdovkách tu nepotkají takové množství dalších lyžařů, jako třeba ve Val Gardeně nebo Sestriere. A že zdejší lanovky a vleky nejsou naleštěné ultramoderní přepravní zařízení bude zřejmě vadit jen málokomu.

Jen pro někoho

Kdo ale vyžaduje dokonalé lyžařské zázemí, nejmodernější lyžařskou infrastrukturu a další vymoženosti moderní doby, měl by se pro svou zimní dovolenou v Itálii a lyžování v Dolomitech porozhlédnout po jiném skiareálu. Naopak lyžaři, který si v Monte Bondone chtějí hlavně odpočinout od všedních dnů a užít si pohodové a klidné lyžování, jsou tady na správné adrese.