Tre Valli

Tři údolí

Název italské lyžařské oblasti Tre Valli znamená v překladu Tři údolí. Oblast se stejným názvem Les 3 Vallées, kterou určitě znají všichni příznivci sjezdového lyžování, je možné najít i ve Francii. Ta je dokonce mezi lyžaři daleko známější než ta italská. Fakticky se v obou případech, tedy italském i francouzském, ve Tre Valli lyžuje ve třech menších skiareálech. A i když v případě Itálie nejde o nijak rozsáhlou oblast, na své si ve Tre Valli bezpochyby přijdou nejen začátečníci, ale i zkušení sjezdaři.

Nejzápadněji ležícím zimním střediskem v italských Tre Valli je San Pellegrino. Následuje Alpe Lusia spolu s Moenou. Na východě končí tato lyžařská oblast vesničkou Falcade. V současnosti zatím nejsou tři hlavní lyžařská centra ve Tre Valli navzájem lyžařsky propojena. Na lyžích tak není možné mezi nimi přejíždět.

Lyžařské terény

Sjezdovky ve Tre Valli jsou situovány v nadmořské výšce od 1.200 metrů až do více než dvou a půl kilometru. Lyžaři tady tak mohou během jízdy překonávat převýšením více než 1.300 metrů. Celkem se mohou příznivci sjezdového lyžování v Tre Valli těšit na bezmála 60 sjezdovek různých stupňů obtížnosti. Celková délka zdejších sjezdových tratí se blíží 80 kilometrům. To je dostatečná nabídka lyžování i na týdenní pobyt během zimy.

Dostatečná přepravní kapacita

Téměř polovina sjezdovek ve Tre Valli je na lyžařských mapách značena červenou barvou. Jde tedy o terény, které budou nejvíce vyhovovat spíše zdatnějším a zkušeným lyžařům. Technicky nejméně náročných, modře značených sjezdových tratí, je tu asi 40%. Zbytek tvoří ty nejtěžší, černé sjezdovky.

O dopravu lyžařů na svahy se ve Tre Valli starají především kabinkové a sedačkové lanovky. Nechybí ale ani kratší lyžařské vleky. Nejrůznějších přepravních zařízení je v této oblasti v provozu bezmála třicet. Celková přepravní kapacita zdejších lanovek a vleků přesahuje hodnotu 40.000 osob za hodinu. Je tudíž dostatečná na to, aby se tu ani v hlavní lyžařské sezoně netvořily na lanovkách a vlecích dlouhé fronty.

Něco pro lyžařské fajnšmekry

Asi nejznámější sjezdovkou ve Tre Valli je více než 10 kilometrů dlouhá trať, začínající na vrcholu Col Margherita. Lyžaři po ní přes Passo Valles dojedou širokým obloukem až do údolí, do vesničky Falcade. Samotná hora Col Margherita, z níž se trať spouští dolů, se šplhá do nadmořské výšky 2.513 metrů. Sjezdovka končí v Falcade v nadmořské výšce 1.150 metrů. Tato sjezdová trať tak překonává na svých 10 kilometrech délky více než 1.200 metrů převýšení. Vedle vrcholu Col Margherita, kde se jezdí na červených a dokonce těžké černé sjezdovce, která lyžaře odvede z vrcholu Margarita až do Passo San Pellegrino, je možné lyžovat i na druhé straně údolí. Zde jsou sjezdovky svým charakterem hlavně modré a červené. Tedy ideální k rodinnému lyžování či lyžařské výuce.

Alpe Lusia – Moena

Lanovky a vleky lyžařského areálu Alpe Lusia a Moena, jenž je součástí oblasti Tre Valli, jsou vedeny z 2.200 metrů vysoké hory Le Cune. Zkušení sjezdaři si určitě užijí dostatku zábavy směrem na Valbonu a vesničku Ronchi. Ronchi leží v údolí mezi San Pellegrino a Moenou. Dolů tady vede kombinace červených a dokonce několika černých tratí. Tyto terény se řadí svým profilem mezi tratě, vhodné spíše pro dobré jezdce. Na opačnou směru, směrem k Forte Buso, pak sedačkové lanovky kopírují hlavně modré sjezdovky. Díky své jižní orientaci a jen mírnému sklonu jsou opět jako stvořené k rodinnému lyžování.

Okolí

Skiareál Moena – Alpe Lusia leží asi 10 kilometrů západním směrem od městečka San Pellegrino. Lyžaři, kteří by chtěli lyžovat jak v areálu Moena – Alpe Lusia, tak i Passo San Pellegrino – Falcade, během jednoho dne, budou muset k přepravě mezi nimi využít zdejšího skibusu. Není bez zajímavosti, že jen asi 10 kilometrů vzdušnou čarou od Forte Buso, což je nejjižnější bod skiareálu Alpe Lusia – Moena, leží horské sedlo Passo Rolle. Lyžařský areál na Passo Rolle je součástí větší lyžařské oblasti s názvem San Martino di Castrozza. Je tedy vidět, že Tre Valli se nacházejí v oblasti lyžování skutečně zaslíbené. Do této části Itálie tak míří během zimní lyžařské sezóny na lyžování spousta aktivních jedinců, párů i celých rodiny také z České republiky.

Další aktivity

I když by se mohlo zdát, že ve Tre Valli se bude v zimě líbit pouze sjezdařům, na své si tady bezpochyby přijdou i vyznavači běžeckého lyžování. Ti se mohou těšit na více než 60 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Tratě běžeckého lyžování jsou tu vedeny většinou podél údolí.

Komu by nestačil celodenní pobyt na zdejších upravovaných sjezdovkách, může si zajít třeba zabruslit na kluziště pod otevřeným nebem. Ta jsou k nalezení jak v Moeně, tak i ve Falcade. Rodiče, kteří s sebou vezmou do Tre Valli i své malé ratolesti, je mohou nechat učit se lyžovat v některé ze zdejších lyžařských školiček. V nich se jich ujmou zkušení profesionální instruktoři. A zábavnou formou je zasvětí do základů lyžování.