Civetta

V oblíbené části Dolomit

Mezi českými sjezdaři zatím ne příliš známé lyžařské středisko Civetta leží v severovýchodní části Itálie. Jen asi 20 kilometrů severně odtud je k nalezení ikonické italské lyžařské středisko Cortina d’Ampezzo. 15 kilometrů severozápadně od střediska Civetta se lyžuje na ledovci Marmolada. Mimochodem Civetta je vůbec největším lyžařským střediskem celého regionu Veneto. Spolu s 11 dalšími skiareály je součástí jedinečného lyžařského komplexu. Ten se rozprostírá po celé severní Itálii a nese název Dolomiti Superski.

Mezi Monte Civetta a Monte Pelmo

Oba hlavní lyžařské areály jsou situovány mezi skalnaté štíty s názvy Monte Civetta a Monte Pelmo. Monte Pelmo se šplhá do nadmořské výšky 3.168 metrů. Monte Civetta je pak ještě o dalších asi 50 metrů vyšší. Menší ze zdejších lyžařských areálů je situován na vrcholku Crep de Pecol. Ten leží přímo mezi již zmiňovanými třítisícovými štíty. Sám dosahuje výšky 1.764 metrů nad mořskou hladinu.

Přes městečko Pecol je možné se na lyžích dostat na lyžování i do druhého skiareálu Civetta. Jeho nejvyšším vrcholem je Monte Fernazza. Tato hora dosahuje nadmořské výšky 2.100 metrů. Zejména z tohoto skiareálu mají před sebou lyžující návštěvníci oblasti Civetta nádherné výhledy na již zmíněné štíty Monte Pelmo a Monte Civetta. Za hezkého počasí, které v této části Itálie nejen během zimy obvykle panuje, je odtud krásně vidět až na vrchol Marmolada a stejnojmenný ledovec. Marmolada je už součástí známého italského lyžařského okruhu Sella Ronda. Na jeho sjezdovky je možné se z Marmolady dostat přes Arabbu.

Příjemný lyžařský areál

Civetta je příjemným a na poměry v italských Alpách spíše menším skiareálem. Ovšem současně je třeba konstatovat, že na své si tady přijde každý typ lyžaře. Své dlouhé a dostatečně prostorné sjezdovky si v místních skiareálech najdou jak začátečníci a celé rodiny s dětmi, tak i zdatní a zkušení sjezdaři. V oblasti Civetta se lyžuje na bezmála 80 kilometrech sjezdovek. Velkou výhodou je skutečnost, že většina z nich disponuje zařízením k výrobě umělého sněhu. To je také důvodem, proč se v této oblasti Itálie lyžuje už od prosince. A příjemné jarní lyžování si tu příznivci sjezdových lyží obvykle vychutnávají až do Velikonoc.

Monte Fernazza

Na lyžování do skiareálu Civetta je možné nastoupit hned z 5 různých míst. Tudíž turisté, kteří se rozhodli prožít svou zimní dovolenou právě v této části Itálie, nebudou muset na lyže od svého ubytování nikam daleko cestovat. Asi nejznámějším zdejším střediskem je městečko Alleghe. Alleghe leží v nadmořské výšce 1 kilometr na břehu stejnojmenného jezera. Mimochodem i na jezero Alleghe je z hory Monte Fernazza překrásný výhled.

Přímo z Alleghe vede kabinová lanovka, která lyžaře vyveze na postranní vrchol Piani di Pezze. Tady, ve výšce 1.470 metrů nad mořem, se pak lyžaři mohou rozhodnout, kudy dál. Zda se rovnou spustí dolů, zpět na Alleghe. Nebo se dalšími lanovkami vydají dále do skiareálu Civetta. Z Piani di Pezze vede další kabinová lanovka až na vrchol Col dei Baldi, do nadmořské výšky 1.920 metrů.

Crep de Pecol

I když je skiareál na Crep de Pecol o něco menší než ten na hoře Monte Fernazza, určitě se zde bude líbit zejména zdatným sjezdařům. Právě tady totiž mají k dispozici hned několik černých sjezdovek. K vůbec nejoblíbenějším patří černá trať s číslem 38. Ta vede pod lanovkou Pian del Crep a disponuje nočním osvětlením. A tak si tady mohou ti nejnáročnější milovníci sjezdového lyžování prodloužit den na lyžích. Naopak pohodoví sjezdaři a rodiny s dětmi se zřejmě budou zdržovat na sjezdovkách protějšího skiareálu. Díky jeho jižní orientaci si tu totiž budou moci prakticky po celý den užívat příjemného horského sluníčka.

Sella Ronda

Komu by 80 kilometrů sjezdovek skiareálu Civetta nestačilo, může se vydat na lyžování do vesničky Malga Ciapela. Ta leží od Alleghe ve vzdálenosti necelých 20 kilometrů. Důležité ale je, že je jak nástupním místem na lyžování na ledovec Marmolada, tak se odtud dá přes Passo Pordoi dostat až do Arabby. Z Arabby pak už vedou lanovky, dopravující lyžaře dále na sjezdovky v okolí skalního masivu Gruppo Sella.

Běžecké lyžování

I když by se mohlo zdát, že Civetta je zimním střediskem, primárně zaměřeným na sjezdové lyžování, nudit se zde nebudou ani běžci na lyžích. V údolí přímo pod zdejším sjezdovkami, a to zejména v blízkosti obcí Zoldo a Palafavera, je vedeno několik běžeckých okruhů. Na nich se bezpochyby nebudou nudit ani zkušení běžci. Celková délka běžeckých tratí v oblasti Civetta dosahuje téměř 60 kilometrů.

Odpočinek a relaxace

Návštěvníci Civetty, kteří by chtěli zrelaxovat a odpočinout si po dni lyžování, mohou navštívit třeba plavecký bazén. Ten leží v městečku Agordo ve vzdálenosti asi 15 kilometrů jižním směrem od Alleghe. K dalším oblíbeným aktivitám pak patří kupříkladu bruslení. A to buď pod širým nebem, či na krytém stadionu. Tyto možnosti mají aktivní jedinci v Alleghe nebo Zoldu.