Paganella

Nedaleko Trenta

Na lyže do Itálie cestuje každým rokem stále více turistů a milovníků lyžování nejen z České republiky. Vzrůstající popularitě se těší hned několik lyžařských oblastí, jejichž sjezdovky se vinou po svazích Dolomit. Mezi ně patří i lyžařská oblast Paganella. Ta je k nalezení jen asi 20 kilometrů od centra města Trento směrem na severozápad. Vysoko nad údolím řeky Adige čekají na návštěvníky v oblasti Paganella dlouhatánské sjezdy a především nádherné výhledy. Na severu se totiž zvedají majestátné štíty Dolomit. Charakteristika zdejších tratí předurčuje Paganellu hlavně k rodinnému lyžování. Rodiče s malými dětmi sem přijíždějí během zimy na lyže stále častěji. Výhodou je i blízkost města Trenta. Do něho mohou lyžaři zajet po lyžování ať již za poznáním, nebo odpočinkem či kulturou.

Cima di Paganella

Nejvyšším zdejším vrcholem je Cima di Paganella. Nadmořská výška této hory činí 2.125 metrů a od zdejší horské chaty jsou jedny z nejkrásnějších výhledů nejen v Itálii. Směrem na severozápad jsou krásně vidět štíty pohoří Brenta. Ty v mnoha případech přesahují magickou hranici tří kilometrů. Na opačnou stranu, k východu, pak hora prudce padá směrem k Trentu a řece Adige. Výškový rozdíl mezi vrcholem Cima di Paganella a řekou činí bezmála 2 kilometry. Za slunečného počasí, kterém nejenom v oblasti Paganella, ale prakticky v celé severní Itálii, během zimy panuje, se tak před lyžaři v tomto italském regionu otevírají překrásné výhledy. A vůbec nezáleží na tom, ve které části lyžařského areálu se právě nacházejí.

Sjezdovky

Z vrcholu Cima di Paganella, který je mezi místními znám také jako Roda, se mohou sjezdaři vydat dvěma směry. Sjezdovky sjíždějí k obci Fai della Paganella. Ta se nachází v nadmořské výšce asi 1.000 metrů. Východně od ní padají prudké srázy směrem dolů, k údolí řeky Adige. Fai della Paganella leží severně od vrcholu Cima di Paganella. Druhou možností je spustit se z Rody směrem na západ až k vesničce Andalo. Podobně jako Fai, i Andalo se nalézá v nadmořské výšce kolem 1.000 metrů. Během cesty do obou zimních středisek tak sjezdaři překonají převýšení více než kilometr.

Fai

Sjezdové trat, mířící na Fai, jsou vesměs červené. Jde tedy o středně technicky náročné sjezdovky. V horních pasážích jsou vedeny nad hranicí lesa, spodní část potom vede skrze lesní průseky. Lyžařské terény tu jsou dostatečně prostorné. A tak si tady skvělé lyžování v Itálii užije skutečně každý. O dopravní obsluhu se tady starají hlavně sedačkové lanovky. Cestou až na vrchol Cima z Fai della Paganella je třeba dvakrát přestupovat.

Andalo

Nabídka lyžařských tratí směrem na Andalo je a něco pestřejší. Červené tratě, určené zdatnějším lyžařům, zde doplňují tratě modré. Na nich si pohodové a klidné lyžování užijí začátečníci a třeba i rodiny s dětmi. Kdo vyžaduje sjezdovky s agresivnějším sklonem, může se vydat do střední části lyžařského areálu. Tady se nachází snowpark a je možné si tu užít rychlou a sportovní jízdu dokonce na černé sjezdovce. Ta nese název Pista dei Campioni a prověří dovednosti i těch nejlepších jezdců. V dolní části lyžařského areálu Andalo vozí lyžaře vzhůru kabinková lanovka. Kdo chce dojet až na vrchol Rody, musí ještě přesednout na lanovku sedačkovou.

U postranního vrcholu Rody, v blízkosti horského sedla Passo San Antonio, je soustředěno několik sjezdových tratí, značených modrou barvou. Tady dopravu zajišťují sedačkové lanovky a právě toto místo je ideální pro začátečníky či pro lyžování rodičů s malými dětmi.

Něco pro každého

Celková nabídka sjezdových tratí v oblasti Paganella činí 50 kilometrů sjezdovek. A i když to není na poměry známých alpských středisek příliš mnoho, rozhodně se tady nebude nikdo nudit. Tu svou sjezdovku si podle svých schopností a dovedností nenajdou jak zkušení sjezdaři, tak i začínající jezdci a rodiny s malými dětmi.

Příjemné ceny

Co láká, kromě možnosti kvalitního alpského lyžování, turisty během zimní lyžařské sezóny do Paganelly je zdejší příjemná cenová hladina. Ceny za skipasy nejsou nijak závratné a šíře nabídky zdejších sjezdovek plně postačuje i na týdenní pobyt. Kdo by si chtěl svou zimní dovolenou v Paganelle zpestřit, může se tady věnovat třeba i běžeckému lyžování. Ty nejhezčí trasy vedou v okolí jezera Lago di Molveno u stejnojmenné obce. Lyžařský okruh nedaleko zimního střediska Andalo je pak osvětlen i v noci. Komu by tedy nestačila jízda na sjezdových lyžích na zdejších sjezdovkách, může si jít ještě po večeři zaběhat na tento okruh.

Relaxace

K relaxaci je po lyžování je možné využít aquacentrum Aqua IN. To je k nalezení v Andalu. Zde je možné navštívit bazén, několik wellness procedur a nebo třeba fitness centrum. Komu by zábava v Andalu nebo Fai della Paganella nestačila, může sednout do auta a odjet za nočním veselím do Trenta.