Paganella

Nedaleko Trenta

Na lyže do Itálie cestuje každým rokem stále více turistů a milovníků lyžování nejen z České republiky. Vzrůstající popularitě se těší hned několik lyžařských oblastí, jejichž sjezdovky se vinou po svazích Dolomit. Mezi ně patří i lyžařská oblast Paganella. Ta je k nalezení jen asi 20 kilometrů od centra města Trento směrem na severozápad. Vysoko nad údolím řeky Adige čekají na návštěvníky v oblasti Paganella dlouhatánské sjezdy a parádní lyžování. Ale také nádherné výhledy po okolí.

Na severu se totiž zvedají majestátné štíty Dolomit. Charakteristika zdejších tratí předurčuje skiareál Paganella hlavně k rodinnému lyžování. Rodiče s malými dětmi sem přijíždějí během zimy na lyžování stále častěji. Výhodou lyžařského areálu Paganella je i blízkost města Trenta. Do něho mohou lyžaři zajet po lyžování ať již za poznáním, nebo odpočinkem či kulturou.

Cima di Paganella

Nejvyšším zdejším vrcholem je Cima di Paganella. Nadmořská výška této hory činí 2.125 metrů. Od horské chaty na tomto vrcholu jsou jedny z nejkrásnějších výhledů nejen v Itálii. Směrem na severozápad jsou krásně vidět kupříkladu štíty pohoří Brenta. Ty v mnoha případech přesahují magickou hranici tří kilometrů. Na opačnou stranu, k východu, pak hora prudce padá směrem k Trentu a řece Adige. Výškový rozdíl mezi vrcholem Cima di Paganella a řekou činí bezmála 2 kilometry. Za slunečného počasí, kterém nejenom v oblasti Paganella, ale prakticky v celé severní Itálii, během zimy panuje, se tak před lyžaři v tomto italském regionu otevírají překrásná panoramata. A vůbec nezáleží na tom, ve které části lyžařského areálu se právě nacházejí.

Sjezdovky

Z vrcholu Cima di Paganella, který je mezi místními znám také jako Roda, se mohou sjezdaři vydat dvěma směry. Jedna část sjezdovek míří k obci Fai della Paganella. Ta se nachází v nadmořské výšce asi 1.000 metrů. Východně od ní padají prudké srázy směrem dolů, k údolí řeky Adige. Fai leží severně od vrcholu Cima di Paganella. Druhou možností je spustit se z Rody směrem na západ. Tudy se dá dojet až k vesničce Andalo. Podobně jako Fai, i Andalo se nalézá v nadmořské výšce kolem 1.000 metrů. Během cesty do obou zimních středisek tak sjezdaři překonají během lyžování převýšení více než kilometr.

Fai

Sjezdové tratě, mířící na Fai, jsou vesměs červené. Jde tedy o středně technicky náročné sjezdovky. V horních pasážích jsou vedeny nad hranicí lesa. Naopak spodní část umožňuje lyžování po trasách, vedených skrze lesní průseky. Lyžařské terény tu jsou dostatečně prostorné. A tak si tady skvělé lyžování v Itálii užije skutečně každý. O dopravní obsluhu se tu starají hlavně sedačkové lanovky. Cestou až na vrchol Cima z Fai della Paganella je třeba dvakrát přestupovat.

Andalo

Nabídka lyžování a lyžařských tratí směrem na Andalo je a něco pestřejší. Červené tratě, určené zdatnějším lyžařům, zde doplňují tratě modré. Na nich si pohodové a klidné lyžování užijí nejen začátečníci, ale třeba i rodiny s dětmi. Kdo vyžaduje sjezdovky s agresivnějším sklonem, může se ve skiareálu Paganella vydat do jeho střední části lyžařského areálu. Tady se nachází mimo jiné snowpark. A je možné si tu užít rychlou a sportovní jízdu dokonce na černé sjezdovce. Ta nese název Pista dei Campioni a prověří dovednosti i těch nejlepších jezdců.

V dolní části lyžařského areálu Andalo vozí lyžaře vzhůru kabinková lanovka. Kdo se chystá dojet až na vrchol Rody, musí ještě přesednout na lanovku sedačkovou. U postranního vrcholu Rody, v blízkosti horského sedla Passo San Antonio, je soustředěno několik sjezdových tratí, značených modrou barvou. Tady dopravu zajišťují sedačkové lanovky. A právě toto místo je v oblasti Paganella ideální pro začátečníky či lyžování rodičů s malými dětmi.

Něco pro každého

Celková nabídka sjezdových tratí v oblasti Paganella činí 50 kilometrů sjezdovek. A i když to není na poměry známých alpských středisek příliš mnoho, rozhodně se tady nebude nikdo nudit. Tu svou sjezdovku si podle svých schopností a dovedností nenajdou jak zkušení sjezdaři, tak i začínající jezdci. Široké pole působnosti tu mají i rodiny s malými dětmi.

Příjemné ceny

Co láká, kromě možnosti kvalitního alpského lyžování, turisty během zimní lyžařské sezóny do oblasti Paganella, je zdejší příjemná cenová hladina. Ceny za skipasy nejsou nijak závratné. A šíře nabídky zdejších sjezdovek plně postačuje i na týdenní pobyt. Kdo by si chtěl svou zimní dovolenou v Paganelle zpestřit, může se tady věnovat třeba i běžeckému lyžování. Ty nejhezčí trasy vedou v okolí jezera Lago di Molveno u stejnojmenné obce. Lyžařský okruh nedaleko zimního střediska Andalo je pak osvětlen i v noci. Komu by tedy nestačila jízda na sjezdových lyžích na zdejších sjezdovkách, může si jít ještě po večeři třeba zaběhat na tento okruh.

Relaxace

K relaxaci je po lyžování možné využít aquacentrum Aqua IN. To je k nalezení v Andalu. Zde je možné navštívit bazén, několik wellness procedur a nebo třeba fitness centrum. Komu by zábava v Andalu nebo Fai della Paganella nestačila, může sednout do auta a odjet za nočním veselím do Trenta.