Livigno

Na pomezí Itálie a Švýcarska

Livigno se nachází v jakémsi náhorním údolí na pomezí Švýcarska a Itálie. Je obklopené ze všech stran vysokými a poměrně nepřístupným horami. V zimě je tak často přístupné pouze jednosměrným tunelem ze Švýcarska. Díky své jedinečné poloze je Livigno již od roku 1805 bezcelní zónou. Je tedy atraktivním střediskem nejen kvůli svým kvalitním terénům na lyžování, ale také díky možnosti levně nakoupit například benzín, kosmetiku, cigarety nebo alkohol. Kdo přijede v zimě na lyžování do Livigna, bude si odtud moci ještě přivézt výhodně nakoupené zboží.

Mottolino a Carosello 3000

Na svazích nad obcí Livigno, která leží ve výšce kolem 1.000 metrů nad mořem, vede síť lanovek na obě strany údolí. Návštěvníkům Livigna tak umožňuje lyžování hned ve dvou skiareálech. Západně od centra Livigna, kolem hory Monte della Neve, se rozprostírá areál Mottolino. Vrcholek Monte della Neve dosahuje nadmořské výšky 2.785 metrů. Na protější straně od obce Livigno pak leží areál Carosello 3000. Jeho nejvyšším bodem je Vetta Blesaccia s výškou 2.796 metrů. Jedna ze zdejších lanovek také zasahuje až na druhou stranu části Carosello 3000 do sousedního údolí.

Obě dvě části však nejsou mezi sebou sjízdné na lyžích. Kdo se chce dostat z jedné strany údolí přes Livigno na druhou, bude muset použít skibus. Nicméně pestrost a kvalita zdejších sjezdovek tento drobný nedostatek lyžařům, kteří přijeli na svahy lyžařské oblasti Livigno kvůli lyžování, určitě vynahradí. Zdejší vrcholky jsou bohaté hlavně na středně těžké, červeně označené tratě. Ty v horních partiích skiareálu svou šířkou připomínají spíše carvingové dálnice. To platí především pro oblast Carosello.

Lyžování pro každého

Sjezdovky nad hranicí lesa jsou také povětšinou příjemně členité. Prudší úseky se střídají s méně náročnými pasážemi. Lyžování na svazích v údolí Livigno si ale užijí i zdatní lyžaři a zkušení jezdci. Ve skiareálu Mottolino pod Monte Neve mají k dispozici hned několik náročnějších černých sjezdovek. Černé tratě vedou rovněž v dolní části oblasti Carosselo 3000. Lehké a cvičné terény jsou pak méně zdatným lyžařům a dětem k dispozici nedaleko pěší zóny na okraji samotného městečka Livigno po obou stranách údolí.

Snowboarding

Ani snowboardisté se v oblasti Livigno nudit nebudou. Po obou stranách údolí, jak v areálu Carosello, tak v areálu Mottolino, byly vybudovány snowparky s nejrůznějšími skoky a raily. A také boardercrossovou dráhou. Ten větší, jenž se nachází v části Mottolino, má dokonce svou half-pipe.

Zábava po lyžování

Den zimní dovolené však s uklizením lyží do lyžárny rozhodně nekončí. Nabídka aprés – ski je v živém městečku Livigno bohatá. Navíc díky statutu bezcelní zóny nabývá zimní dovolená v Livignu možností strávit příjemný večer někde v městečku mimo hotel zcela jiný rozměr, než tomu bývá v klasických alpských střediscích. Livigno je z tohoto důvodu populární zimní destinací. Na lyžování sem jezdí každou zimu turisté z celé Evropy. A nabídka služeb tomuto trendu plně odpovídá.

Pěší zóna

Centrem městečka Livigno se táhne pěší zóna. Pěší zóna v Livignu je lemována množstvím duty free obchodů včetně několika luxusních butiků a klenotnictví. Levně nakoupit se tu dají hlavně takové žádané komodity, jako je kosmetika, alkohol a cigarety. Samozřejmostí je pak značné množství nejrůznějších barů, restaurací, diskoték a dalších zábavních podniků. Zábava tady tudíž s přicházejícím večerem po ukončení lyžování rozhodně nekončí.

Wellness

Příznivci aktivní relaxace pak určitě potěší zpráva, že poměrně nedávno byl na okraji městečka Livigno uveden do provozu rozsáhlý wellness areál. Tento komplex nese název Aqua Granda. Vedle plaveckého bazénu se v něm nacházejí i další doplňkové služby jako jsou sauny či relaxační bazény. V nabídce však nechybí třeba ani posilovny. Takže po lyžování se mohou návštěvníci přesunout do Aqua Grandy a pokračovat v dalších fyzických aktivitách. Nebo se naopak v centru lyžařského střediska Livigno věnovat příjemnému odpočinku a relaxaci. Jednoduché wellness procedury samozřejmě nabízí i většina hotelů v rámci služeb, určených hotelovým hostům.

Jezero

Další možností sportovního vyžití vedle nejčastějšího lyžování nabízí zdejší zamrzlé jezero. Po jeho ledové ploše se mohou návštěvníci oblasti Livigno projet třeba na sněžném skútru. Nebo v silném a rychlém závodním autě.