Livigno

Na pomezí Itálie a Švýcarska

Livigno se nachází v jakémsi náhorním údolí na pomezí Švýcarska a Itálie. Je obklopené ze všech stran vysokými a poměrně nepřístupným horami. V zimě je tak často přístupné pouze jednosměrným tunelem ze Švýcarska. Díky své jedinečné poloze je Livigno již od roku 1805 bezcelní zónou. Je tedy atraktivním střediskem nejen pro své kvalitní lyžařské terény, ale také díky možnosti levně nakoupit například benzín, kosmetiku, cigarety nebo alkohol. Kdo přijede v zimě na lyžování do Livigna, bude si odtud moci ještě přivézt výhodně nakoupené zboží.

Mottolino a Carosello 3000

Na svazích nad obcí Livigno, které leží ve výšce 1.000 metrů nad mořem, vede síť lanovek na obě strany údolí. Návštěvníkům Livigna tak umožňuje lyžovat hned ve dvou skiareálech. Na západní straně, kolem Monte della Neve (2.785 m), se rozprostírá areál Mottolino. Na protější straně pak leží areál Carosello 3000 s nejvyšším bodem Vetta Blesaccia (2.796 m.n.m.). Jedna z lanovek také zasahuje až na druhou stranu části Carosello 3000 do sousedního údolí.

Obě dvě části však nejsou mezi sebou sjízdné na lyžích. Kdo se chce dostat z jedné strany údolí přes Livigno na druhou, bude muset použít skibus. Nicméně pestrost a kvalita zdejších sjezdovek tento drobný nedostatek lyžařům, kteří přijeli lyžovat na svahy Livigna, určitě vynahradí. Zdejší vrcholky jsou bohaté hlavně na středně těžké, červeně označené tratě. Ty v horních partiích skiareálu svou šířkou připomínají spíše carvingové dálnice. To platí především pro oblast Carosello.

Lyžování pro každého

Sjezdovky nad hranicí lesa jsou také povětšinou příjemně členité a prudší úseky se střídají s méně náročnými pasážemi. Lyžování v Livignu si ale užijí i zdatní lyžaři a zkušení jezdci. Ve skiareálu Mottolino pod Monte Neve mají k dispozici hned několik náročnějších černých sjezdovek. Černé tratě vedou rovněž v dolní části oblasti Carosselo 3000. Lehké a cvičné terény jsou pak méně zdatným lyžařům a dětem k dispozici nedaleko pěší zóny na okraji samotného městečka Livigno na obou stranách údolí.

Snowboarding

Ani snowboardisté se v Livignu nudit nebudou. Po obou stranách livignoského údolí, jak v areálu Carosello, tak v areálu Mottolino, byly vybudovány snowparky se nejrůznějšími skoky, raily a také boardercrossovou dráhou. Ten větší, který se nachází v části Mottolino, má dokonce svou half-pipe.

Zábava po lyžování

Den zimní dovolené však s uklizením lyží do lyžárny rozhodně nekončí. Nabídka apres – ski je v Livignu bohatá. Navíc díky statutu bezcelní zóny nabývá zimní dovolená v Livignu možností strávit příjemný večer někde v městečku mimo hotel zcela jiný rozměr, než tomu bývá v klasických alpských střediscích. Livigno je populární zimní destinací, na lyžování sem jezdí každou zimu turisté z celé Evropy a nabídka služeb tomuto trendu plně odpovídá.

Pěší zóna

Centrem Livigna se táhne pěší zóna, na které se nalézá množství duty free obchodů včetně několika luxusních butiků a klenotnictví. V Livignu se dají nakoupit levně hlavně takové žádané komodity jako je kosmetika, alkohol a cigarety. Samozřejmostí je pak značné množství nejrůznějších barů, restaurací, diskoték a dalších zábavních podniků.

Wellness

Příznivci aktivní relaxace pak určitě potěší zpráva, že poměrně nedávno byl na okraji Livigna uveden do provozu rozsáhlý wellness areál s názvem Aqua Granda. Vedle plaveckého bazénu se v něm nacházejí další doplňkové služby jako jsou sauny, relaxační bazény, ale také třeba i posilovny. Takže po lyžování se mohou návštěvníci přesunout do Aqua Grandy a pokračovat v dalších fyzických aktivitách nebo se naopak věnovat příjemnému odpočinku a relaxaci. Jednoduché wellness procedury samozřejmě nabízí i většina hotelů v rámci služeb pro hotelové hosty.

Jezero

Další možností sportovního vyžití vedle nejčastějšího lyžování nabízí zdejší zamrzlé jezero. Po jeho ledové ploše se mohou návštěvníci Livigna projet třeba na sněžném skútru nebo v silném a rychlém závodním autě.