Hochpustertal / Alta Pusteria

Mezi Itálií a Rakouskem

Na hranici Itálie a Rakouska, na spojnici mezi rakouským městem Lienz a italským Bruneckem, se rozkládá lyžařská oblast Hochpustertal. V italštině se údolí Hochpustertal nazývá Alta Pusteria. A i když nepatří k nejznámějším střediskům alpského lyžování v Itálii, v zimě určitě stojí za návštěvu a svou klientelu si bezpochyby najde. Z oblasti Alta Pusteria je to kupříkladu jen asi 30 kilometrů do známé Cortiny d’Ampezzo. Taktéž tři desítky kilometrů západně se pak nachází nejznámější lyžařská oblast Jižního Tyrolska Kronplatz.

Helm

Hlavním lyžařským areálem oblasti Alta Pusteria jsou sjezdovky na vrcholu Helm. Jeho nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 2.433 metrů. Jméno hory v italštině je Monte Elmo. Nástupními místy na lyžování na Helmu jsou jak městečko Sexten, které leží ve výšce 1.300 metrů nad mořem, tak také vesnička Vierschach. Vierschach leží asi tři kilometry východně od Innichenu. Jak ze Sextenu, tak i z Vierschachu vedou vzhůru na Helm kabinkové lanovky. V horních pasážích se pak o přepravu lyžařů starají sedačkové lanovky a lyžařské vleky. Celková délka tratí na hoře Helm přesahuje 20 kilometrů. Nejdelší zdejší sjezdovka měří přes 5 kilometrů a lyžaři na ní překonají převýšení přes tisíc metrů.

Rotwand

Druhým největším skiareálem v údolí Hochpustertal je oblast na hoře Rotwand. Vrcholová stanice lanovky se tady nachází v nadmořské výšce 2 kilometry a vedle lyžařů si tady užijí i sáňkaři. Několik navzájem propojených sáňkařských drah tady tvořím sáňkařský ráj s délkou téměř sedmi kilometrů. Z vrcholu hory Rotwand je nádherný výhled na tři vrcholy, přesahující svou výškou 3 kilometry. Jejich jména jsou Zehner, Elfer a Zwölfer.

Haunhold

Nejmenším lyžařským areálem v Alta Pusteria je hora Haunold, kde se lyžuje těsně pod hranicí třech tisíc výškových metrů. I tady jsou pro zájemce o jiný zimní sport než je sjezdové lyžování k dispozici sáňkařské tratě. Prostorné sjezdovky, vedené skrze lesní průseky, jsou ideální k rodinnému lyžování. Profil tratí na vrcholu Haunhold je ponejvíce modrý a k dispozici je i několik červených tratí. Celková délka sjezdovek na hoře Haunhold nepřesahuje 10 kilometrů. Velkou výhodou Haunholdu je fakt, že zdejší sjezdovky obvykle nebývají ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny přeplněné.

Běžecké lyžování

Oblast Hochpustertal se bude určitě líbit i běžcům na lyžích. Podél celého údolí je vedeno několik desítek kilometrů běžeckých tratí, které umožňují běžcům pohyb jak klasicky, taky i bruslením. Z hlavního údolí Alta Pusteria vedou běžecké stopy i do údolí postranních. A tak je možné se po nich dostat například z Innichenu až do Sextenu a Toblachu až k jezeru Lago di Landro. O kvalitách běžeckých stop v oblasti Hochpustertal svědčí skutečnost, že nedaleko Toblachu končí jedna z etap slavného běžeckého závodu Tour de Ski.

Kronplatz

Komu by lyžování v lyžařských areálech na Helmu, Rotwandu nebo Haunholdu nestačilo či nevyhovovalo, má to odsud jen asi tři čtvrtě hodiny jízdy autem k nejvyhlášenějším lyžařskému areálu v Jižním Tyrolsku Kronplatzu. Ovšem sjezdaři, kteří preferuji spíše klidnější lyžařská střediska a Kronplatz by byl pro ně jen továrnou na lyžování, se budou v údolí Alta Pusteria cítit jako v ráji. Svahy oblasti Hochpustertal jsou pro sjezdaře, kteří vyhledávají spíše komornější skiareály, určitě vítanou alternativou, jak prožít v Itálii zimní dovolenou.