Hochpustertal / Alta Pusteria

Mezi Itálií a Rakouskem

Na hranici Itálie a Rakouska, na spojnici mezi rakouským městem Lienz a italským Bruneckem, se rozkládá lyžařská oblast Hochpustertal. V italštině se údolí Hochpustertal nazývá Alta Pusteria. A i když nepatří k nejznámějším střediskům alpského lyžování v Itálii, v zimě určitě stojí za návštěvu. Svou klientelu si totiž tato severoitalská lyžařská oblast určitě najde. Z oblasti Alta Pusteria je to kupříkladu jen asi 30 kilometrů do známé Cortiny d’Ampezzo. Taktéž tři desítky kilometrů západně se pak nachází nejznámější lyžařská oblast Jižního Tyrolska Kronplatz.

Helm

Hlavním lyžařským areálem oblasti Alta Pusteria jsou sjezdovky na vrcholu Helm. Jeho nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 2.433 metrů. Jméno hory Helm v italštině je Monte Elmo. Nástupními místy z oblasti Hochpustertal na lyžování na Helmu jsou jak městečko Sexten, které leží ve výšce 1.300 metrů nad mořem, tak také vesnička Vierschach. Vierschach leží asi tři kilometry východně od Innichenu. Jak ze Sextenu, tak i z Vierschachu vedou vzhůru na Helm kabinkové lanovky. Přeprava lyžařů v Alta Pusteria snese plné srovnání s nejvyhlášenějšími alpskými středisky nejen v Itálii. V horních pasážích se pak o přepravu lyžařů starají sedačkové lanovky a lyžařské vleky. Celková délka tratí na hoře Helm přesahuje 20 kilometrů. Nejdelší zdejší sjezdovka měří přes 5 kilometrů. Sjezdaři na ní během lyžování překonají převýšení přes tisíc metrů.

Rotwand

Druhým největším skiareálem v údolí Alta Pusteria / Hochpustertal je oblast na hoře Rotwand. Vrcholová stanice lanovky se tady nachází v nadmořské výšce 2 kilometry. Vedle lyžařů si na Rotwandu užijí spoustu zábavy i sáňkaři. Několik navzájem propojených sáňkařských drah tu tvoří sáňkařský ráj pro celý region Alta Pusteria. Celková délka sáňkařských tratí tu činí téměř sedm kilometrů. Z vrcholu hory Rotwand je nádherný výhled na tři vrcholy v oblasti Alta Pusteria, přesahující svou výškou 3 kilometry. Jejich jména jsou Zehner, Elfer a Zwölfer.

Haunhold

Nejmenším lyžařským areálem v Alta Pusteria je hora Haunold. Na Haunholdu se lyžuje těsně pod hranicí třech tisíc výškových metrů. I tady jsou pro zájemce o jiný zimní sport než je sjezdové lyžování k dispozici sáňkařské tratě. Prostorné sjezdovky, vedené skrze lesní průseky, jsou ideální k rodinnému lyžování. Profil tratí na vrcholu Haunhold je ve většině případů modrý. K dispozici je i několik červených tratí. Celková délka sjezdovek na hoře Haunhold nepřesahuje 10 kilometrů. Velkou výhodou Haunholdu je fakt, že zdejší sjezdovky obvykle nebývají ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny přeplněné. Kdo si chce užít v Alta Pusteria klid a podhodu, měl by na lyžování zamířit právě sem.

Běžecké lyžování

Oblast Hochpustertal se bude určitě líbit i běžcům na lyžích. Podél celého údolí Alta Pusteria je vedeno několik desítek kilometrů běžeckých tratí. Tyto stopy umožňují běžcům pohyb jak klasicky, taky i bruslením. Z hlavního údolí Alta Pusteria vedou běžecké tratě i do údolí postranních. A tak je možné se po nich dostat například z Innichenu až do Sextenu a Toblachu. Nebo až k jezeru Lago di Landro. O kvalitách běžeckých stop v oblasti Hochpustertal svědčí skutečnost, že nedaleko Toblachu končí jedna z etap slavného běžeckého závodu Tour de Ski.

Kronplatz

Komu by lyžování v lyžařských areálech regionu Alta Pusteria na Helmu, Rotwandu nebo Haunholdu nestačilo či nevyhovovalo, má to odsud jen asi tři čtvrtě hodiny jízdy autem k nejvyhlášenějším lyžařskému areálu v Jižním Tyrolsku Kronplatzu. Ovšem sjezdaři, kteří preferuji spíše klidnější lyžařská střediska a Kronplatz by byl pro ně jen továrnou na lyžování, se budou v údolí Alta Pusteria cítit jako v ráji. Svahy oblasti Hochpustertal jsou pro sjezdaře, kteří vyhledávají spíše komornější skiareály, určitě vítanou alternativou, jak prožít v Itálii zimní dovolenou.