Součást okruhu Sella Ronda
Alpe di Siusi / Val Gardena je jedním z několika lyžařských středisek, které jsou sdružené v obrovské italské lyžařské oblasti Sella Ronda. Tento lyžařský okruh je veden kolem masivu Sella. Jeho nejvyšším bodem je vrchol Piz Boé s výškou 3.151 metrů. Alpe di Siusi – Val Gardena je jakousi oázou klidu v těsné blízkosti pravděpodobně nejrušnějšího lyžařského cirkusu v celých Dolomitech. Samotné středisko Alpe di Siusi v oblasti Val Gardena, německy nazývané Seiser Alm, je od západu lemováno skalní hradbou hřebene Sciliar – Catinaccio. Německý název tohoto hřebene je Schlern – Rosengarten.
Sasso Lungo
Na východě dominuje alpskému panoramatu nad Alpe di Siusi severní stěna vrcholu Sasso Lungo. Ten dosahuje nadmořské výšky 3.181 metrů a shlíží na celý region Val Gardena. Pod jeho rozeklanými skalami se na svazích prohánějí zdatní lyžaři a zkušení jezdci. Lyžování tu bude vyhovovat především zkušeným sjezdařům. A to zejména na věhlasném slalomovém svahu Saslong v nedaleké lyžařské oblasti Val Gardena. Na této trati jsou pravidelně každým rokem pořádány závody v rámci Světového poháru.
Slunečná náhorní plošina
Náhorní plošina Alpe di Siusi je známá svým krásným a slunečným počasím během lyžování. To proto, že hlavní hřeben Alp zastaví většinu dešťových mraků, přicházejících ze severu. Proto na rodinné středisko, dobře chráněné také před silným větrem, svítí slunce až neuvěřitelných 300 dní v roce. A ačkoliv leží skiareál Alpe di Siusi poměrně vysoko, v nadmořské výšce od 1.800 do 2.200 metrů, stala se nejvýše položená alpská pastvina během několika posledních let vyhledávanou destinací pro lyžování s malými dětmi. Třikrát za sebou dokonce získala ocenění nejlepší rodinné středisko od renomovaného německého lyžařského atlasu autoklubu ADAC.
Ubytování u sjezdovek
Výhodou lyžařského střediska Alpe di Siusi je fakt, že většina hostů je ubytována v objektech přímo u sjezdovek. Na lyžování to tak obvykle mívají jen pár kroků. Vjezd autem na náhorní plošinu je povolen výhradně ubytovaným hostům. A to ještě pouze po páté hodině, kdy už je ukončen provoz lanovek. Ostatní lyžaři se nahoru mohou dostat buď kabinovou lanovkou ze střediska Suisi přes vrcholek Compatsch (1.980 m), nebo z nedalekého údolí Val Gardena.
Punta d’Oro
Nejvyšším vrcholem skiareálu Alpe di Siusi je hora s názvem Punta d’Oro. Její německý název zní Goldnkopf. Punta d’Oro se tyčí do výšky 2.210 metrů nad mořskou hladinu. Pod ní se nachází většina sjezdovek, jejichž celková délka činí necelých 60 kilometrů. Na Dolomity nejsou moc dlouhé. A skoro třetina z nich je určena především k lyžování začátečníků a dětí. Již zmiňovaný skiatlas ADAC vyzdvihuje nejen zdejší dětské parky a lyžařské školy, ale také bezpečnost při přepravě. Sedačkové lanovky na Alpe di Siusi jsou vybaveny krytem proti větru. A hlavně také automatickou dětskou pojistkou, zabraňující náhodnému otevření při jízdě.
Puflatsch
Dlouhou dobu byla na Alpe di Siusi v regionu Val Gardena světovým unikátem lanovka na Puflatsch. Ta poprvé zkombinovala na jednom laně kabinky a sedačky. Právě z vrchu Puflatsch vede jedna z mála prudších sjezdovek na celé náhorní plošině. Tato trať se v půlce rozděluje na středně těžkou červenou a též kratší náročnou černou trať.
Spousta zábavy
Prudší červené tratě na Alpe di Siusi nedaleko hlavního údolí Val Gardena vedou také z pahorku Florian či Goldknopf. Na nich si lyžaři mohou užít lyžování i na strmějším rychlostním úseku. Na něm je projíždějícím sjezdařům měřena dosažená rychlost. U sjezdovky Laurin si zase přijdou na své snowboardeři v místním funparku. Amatérským závodníkům je určen obří slalom na sjezdovce Spitzbühl či Panorama. I tady si lyžaři mohou nechat svůj čas změřit.
Běžecké lyžování
Vysoká ocenění atlasu ADAC sbírá v oblasti Alpe di Siusi / Val Gardena celý skiareál Seiser Alm i za svou nabídku pro běžkaře. Za poplatek 5 EUR mají vyznavači severského stylu lyžování k dispozici rozsáhlou síť běžeckých tratí. Jejich celkové délka činí 80 kilometrů. Obvykle jsou vedle sebe vedeny dvě až tři stopy, upravené ke klasickému běhu. A vedle nich je ještě prostor k bruslení.
K předsezónní přípravě rádi využívají vysokou nadmořskou výšku Alpe di Siusi vrcholoví sportovci a reprezentační týmy z celé Evropy. Na začátku tratí u horní stanice lanovky Compatsch doplňuje luxusní servis pro běžkaře i dobře vybavené zázemí s převlékárnami, sprchami či úschovnou věcí. Ovšem i tady je třeba mít zakoupený běžecký skipas.
Sáňkování
Z nabídky aprés – ski v oblasti Alpe di Siusi / Val Gardena stojí určitě za vyzkoušení zdejší sáňkařské dráhy. Několik z nich se vine po svazích Puflatsche, Spitzbühlu, Monte Piz nebo Florianu. Délka tratí se pohybuje v rozmezí 1 až 5 kilometrů. Jejich celková činí slušných 18 kilometrů.
Jak na Sella Rondu
Přes obce St. Ulrich, ve které začíná lanovka na Monte Piz. Prostřednictvím této lanovky se na náhorní plošinu dopravuje většina lyžařů. Následně se dá přes St. Christinu dostat ve směru od Alpe di Siusi na lyžování do Selva Gardeny, německy Wolkensteinu. Odtud už pak vede propojení na Sella Rondu. Okruh Sella Ronda měří více než 40 kilometrů. I s přilehlými údolími včetně Alpe di Siusi nabízí svým návštěvníkům celkem 500 kilometrů sjezdových tratí všech délek, profilů a stupňů obtížnosti.
Seceda
Na opačné straně od St. Ulrich, než leží planina Alpe di Siusi, se nachází další náhorní plošina se jménem Seceda. Její nejvýše položená stanice lanovky se nachází pod vrcholem Fermeda ve výšce 2.518 metrů nad mořem. Spojení od lanovky na Monte Piz zajišťuje tunel La Curta. Ten vede pod St. Ulrichem (německy Ortisei) na protější stranu údolí.