Alpe di Siusi / Val Gardena II

Puflatsch

Dlouhou dobu byla světovým unikátem lanovka na Puflatsch v Alpe di Siusi / Val Gardena. Ta poprvé zkombinovala na jednom laně kabinky a sedačky. Právě z vrchu Puflatsch vede jedna z mála prudších sjezdovek na celé náhorní plošině, která se v půlce rozděluje na středně těžkou červenou a kratší náročnou černou trať.

Spousta zábavy

Prudší červené tratě v Alpe di Siusi / Val Gardena vedou také z pahorku Florian či Goldknopf. Na nich si lyžaři mohou užít strmější rychlostní úsek, na kterém je projíždějícím měřena dosažená rychlost. U sjezdovky Laurin si zase přijdou na své snowboardeři v místním funparku. Amatérským závodníkům je určen obří slalom na sjezdovce Spitzbühl či Panorama, kde si lyžaři také mohou svůj čas nechat změřit.

Běžecké lyžování

Vysoká ocenění atlasu ADAC sbírá v oblasti Alpe di Siusi / Val Gardena skiareál Seiser Alm i za svou nabídku pro běžkaře. Za poplatek 5 EUR mají vyznavači severského stylu lyžování k dispozici rozsáhlou síť běžeckých tratí v celkové délce 80 kilometrů. Obvykle jsou vedle sebe vedeny dvě až tři upravené stopy ke klasickému běhu a prostor k bruslení.

K předsezónní přípravě využívají zdejší vysokou nadmořskou výšku vrcholoví sportovci a reprezentační týmy z celé Evropy. Na začátku tratí u horní stanice lanovky Compatsch doplňuje luxusní servis pro běžkaře i dobře vybavené zázemí s převlékárnami, sprchami či úschovnou věcí. Ovšem i tady je třeba mít zakoupený běžecký skipas.

Sáňkování

Z další nabídky aprés-ski v Alpe di Siusi / Val Gardena stojí určitě za vyzkoušení zdejší sáňkařské dráhy. Několik z nich se vine po svazích Puflatsche, Spitzbühlu, Monte Piz nebo Florianu. Délka tratí se pohybuje v rozmezí 1 – 5 kilometrů a celková délka činí slušných 18 kilometrů.

Jak na Sella Rondu

Přes obce St. Ulrich, ve které začíná lanovka na Monte Piz a kterou se na náhorní plošinu dopravuje většina lyžařů, a pak přes St. Christinu je možné se dostat do Selva Gardeny (německy Wolkensteinu). Odtud vede propojení na Sella Rondu. Okruh Sella Ronda měří více než 40 kilometrů a i s přilehlými údolími nabízí svým návštěvníkům celkem 500 kilometrů sjezdových tratí všech délek, profilů a stupňů obtížnosti.

Seceda

Na opačné straně od St. Ulrichu, než leží planina Alpe di Siusi, se nachází další náhorní plošina se jménem Seceda. Její nejvýše položená stanice lanovky se nachází pod vrcholem Fermeda ve výšce 2.518 metrů nad mořem. Spojení od lanovky na Monte Piz zajišťuje tunel La Curta, který vede pod St. Ulrichem (německy Ortisei) na protější stranu údolí.

předcházející část