Alpe di Siusi / Val Gardena I

Součást okruhu Sella Ronda

Alpe di Siusi / Val Gardena je jedním z několika lyžařských středisek, které jsou sdružené v obrovské italské oblasti Sella Ronda. Ten je veden kolem masivu Sella. Jeho nejvyšším bodem je Piz Boé s výškou 3.151 metrů. Alpe di Siusi je jakousi oázou klidu v těsné blízkosti pravděpodobně nejrušnějšího lyžařského cirkusu v celých Dolomitech. Samotné středisko Alpe di Siusi (německy nazývané Seiser Alm) je od západu lemováno skalní hradbou hřebene Sciliar – Catinaccio (německy Schlern – Rosengarten).

Sasso Lungo

Na východě dominuje alpskému panoramatu nad Alpe di Siusi severní stěna vrcholu Sasso Lungo. Ten dosahuje nadmořské výšky 3.181 metrů. Pod jeho rozeklanými skalami se na svazích prohánějí zdatní lyžaři a zkušení jezdci. Na věhlasném slalomovém svahu Saslog v nedalekém středisku Val Gardena, kde jsou pravidelně každým rokem pořádány závody v rámci Světového poháru.

Slunečná náhorní plošina

Náhorní plošina je známá svým krásným a slunečným počasím. To proto, že hlavní hřeben Alp zastaví většinu dešťových mraků, přicházejících ze severu. Proto na rodinné středisko, dobře chráněné také před silným větrem, svítí slunce až neuvěřitelných 300 dní v roce. A ačkoliv leží skiareál Alpe di Siusi poměrně vysoko, v nadmořské výšce od 1.800 do 2.200 metrů, stala se nejvýše položená alpská pastvina během několika posledních let vyhledávanou destinací pro lyžování s malými dětmi. Třikrát za sebou dokonce získala ocenění nejlepší rodinné středisko od renomovaného německého lyžařského atlasu autoklubu ADAC.

Ubytování u sjezdovek

Výhodou střediska Alpe di Siusi je fakt, že většina hostů je ubytována v objektech přímo u sjezdovek. Vjezd autem na náhorní plošinu je povolen výhradně ubytovaným hostům. A to ještě pouze po páté hodině, kdy už je ukončen provoz lanovek. Ostatní lyžaři se nahoru mohou dostat buď kabinovou lanovkou ze střediska Suisi přes vrcholek Compatsch (1.980 m), nebo z nedaleké Val Gardeny.

Punta d’Oro

Nejvyšším vrcholem skiareálu je hora s názvem Punta d’Oro (německy Goldnkopf), která se tyčí do výšky 2.210 metrů nad moře. Pod ní se nachází většina sjezdovek, jejichž celková délka činí necelých 60 kilometrů. Na Dolomity nejsou moc dlouhé a skoro třetina z nich je určena především začátečníkům a dětem. Již zmiňovaný skiatlas ADAC vyzdvihuje nejen dětské parky a lyžařské školy, ale také bezpečnost při přepravě. Sedačkové lanovky jsou vybavené krytem proti větru a hlavně automatickou dětskou pojistkou, zabraňující náhodnému otevření při jízdě.

následující část